Ore (Rural) District

  1.             Aba Eire Lucas
  2.             Aba Fasu
  3.             Aba James
  4.             Aba-Ojoja
  5.             Aba-Panu
  6.             Abagun
  7.             Aiyede
  8.             Ajegunle
  9.             Ajeloro
  10.             Alarere
  11.             Arato Ologo
  12.             Awo-Odekunle
  13.             Awopeju
  14.             Ayede Adeboyegun
  15.             Azan Fatanmi
  16.             Erin Titun
  17.             Idi-Asan
  18.             Igbo Olodumare I
  19.             Igbo-Olodumare II
  20.             Ode- Okuta
  21.             Ode-Alafia I
  22.             Ode-Alafia II
  23.             Omilaje
  24.             Omoyogba
  25.             Orisumbare
  26.             Temidire

Abojupa District

  1.             Abojupa I
  2.             Abojupa II
  3.             Adeogun
  4.             Adigbolu
  5.             Agbirigidi
  6.             Agunla
  7.             Ajebamidele
  8.             Ajebamidele Daodu
  9.             Ajegunle Elepa
  10.             Alagbo
  11.             Alayumire
  12.             Araromi
  13.             Arato Ologo
  14.             Arowole
  15.             Asana akinyemi
  16.             Asana Famule
  17.             Asana Fatanmi
  18.             Asana Kode
  19.             Asana Pakoyi
  20.             Atari-Oke I&II
  21.             Atototan
  22.             Ayedarade
  23.             Ayede Adeboyeku
  24.             Ayue
  25.             Balagbe
  26.             Balewa
  27.             Bolorunduro Idi Osan
  28.             Bolorunduro Sanni
  29.             Fasawe
  30.             Gbamrinlegi
  31.             Ibasayin
  32.             Irowa
  33.             Ita Efun
  34.             Joseye
  35.             Karimu
  36.             Kokumo
  37.             Kolawole
  38.             Laleipa
  39.             Ologunba
  40.             Olojo Faguwa
  41.             Olorunkemi
  42.             Oloyede
  43.             Omoboyewa
  44.             Omogunsoye
  45.             Omoyoge
  46.             Orisa Egbe
  47.             Rubber Para
  48.             Seriki
  49.             Sokoto
  50.             Sopotosepete
  51.             Wasini-Odunwo

Alawaye District

  1.             Adejayan
  2.             Adewakun
  3.             Agba
  4.             Ajebamibo
  5.             Akinkuhinmi
  6.             Akinladenu
  7.             Akinpeloye
  8.             Awawye
  9.             Edinmolota
  10.             Fawehinmi
  11.             Kajola
  12.             Lipepeye
  13.             Lota Adegasoye
  14.             Lota-Akinseye
  15.             Lota-Gbaje
  16.             oloronbo
  17.             Olorunsogo
  18.             Olowosunmoye
  19.             Shendurowo

Araromi District

  1.             Aba-Panu
  2.             Ago Alane
  3.             Ago-Alaye
  4.             Ago-Baale
  5.             Ago-Ibadan
  6.             Ago-Jeremiah
  7.             Ago-Paul
  8.             Agrifon Village
  9.             Ajebanbo
  10.             Ajebandele
  11.             Araromi-obu
  12.             Aujeseun
  13.             Ayesan
  14.             Ayetimbo
  15.             Bakuo
  16.             Basola
  17.             Bolorunduro
  18.             Erinjomo
  19.             Gbegude
  20.             Gbogi
  21.             Good Luck
  22.             Ifara
  23.             Igo Village
  24.             Imorun
  25.             Kangidi Camp
  26.             Leege
  27.             Lisagbede
  28.             Nursery
  29.             Ogunlepa
  30.             Oil Palm Camp
  31.             Okefare
  32.             Olaibon
  33.             Olomiro
  34.             Oloruntedo
  35.             Oloruntedo I
  36.             Oluwa Forest Reserve
  37.             Ondo state
  38.             Onipaanu
  39.             Oniparaga
  40.             Orisunbare
  41.             Paranta
  42.             Raphael
  43.             Rubber Estate
  44.             Saba

 Oniparaga District

  1.             Aba Alafia
  2.             Aba Ilaje
  3.             Aba Jimoh
  4.             Aba Raphael
  5.             Aba Roder
  6.             Aba Wole
  7.             Abapanu
  8.             Aforestation Project
  9.             Ajebanbo
  10.             Ajebandele
  11.             Badee
  12.             Bolomudureo II
  13.             Bolorunduro I
  14.             Jagiodo
  15.             Kajola
  16.             Komowa Camp
  17.             Kosem
  18.             Labon Camp
  19.             Lalepa
  20.             Lisa – Agbede
  21.             Makinde
  22.             Obadore
  23.             Olokuta I
  24.             Oloruntedo
  25.             Olotua II
  26.             Onipetes
  27.             Onitea
  28.             Orita Ajebanbo
  29.             Sakoto I
  30.             Sakoto II
  31.             Temidire